Jak upiec sernik?
Sernik to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie. Znane są takie serniki jak: nowojorski, baskijski, na zimno, a także krakowski. Jest to doskonałe ciasto na święta, urodziny, uroczyste spotkania. Jednak pojawia się pytanie, jak upiec sernik, żeby nie opadł? W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie praktyczne wskazówki na temat pieczenia serników.
Sernik to proste ciasto, które robi się z ogólnodostępnych składników, które często ma się już w domu. Jednak jego fenomen kryje się właśnie w tej prostocie oraz odpowiedniej technice przygotowania. Czy wyobrażasz sobie święta, komunie, urodziny, wesela bez słodkiego sernika? Pewnie nie, ponieważ to element naszej kultury i deser, który można przerabiać na wiele sposobów. Latem popularne są serniki z owocami np. truskawkami, wiśniami, brzoskwiniami i galaretkami. Gdy na zewnątrz jest gorąco, to świetnym deserem na ochłodę są serniki na zimno – łatwe w przygotowaniu, świetnie komponują się z popołudniową kawą i przynoszą upragnione orzeźwienie.
Na polskich stołach coraz częściej goszczą również serniki nowoczesne takie jak sernik nowojorski, który pochodzi ze Stanów Zjednoczonych lub sernik baskijski, który pochodzi z Hiszpanii. Oba te serniki są niezwykle kremowe i delikatne. To właśnie te cechy zapewniają im popularność na całym świecie. W tym artykule skupimy się jednak na tradycyjnych odmianach tego ciasta. Sernik pieczony nie będzie miał przed Tobą tajemnic. Jeśli zastanawiasz się, jak upiec idealny sernik, to czytaj dalej. Poniżej znajdują się praktyczne porady.
Krótka historia sernika
Jednak zanim przejdziemy do praktycznych kwestii jeszcze kilka słów o historii tego ciasta. Czy wiesz, że sernik znany jest ludziom już od starożytności? Przysmak ten miał być wtedy czymś niecodzienny, tylko na specjalne okazje. Podobno podawano go zwycięzcom w olimpiadzie. Był znany zarówno Grekom, jak i Rzymianom i to właśnie z ich ekspansją receptura na sernik rozeszła się po całej Europie. Każdy region wypracował swoją wersję tego ciasta, a głównym czynnikiem różnicującym był rodzaj sera. W Polsce wypiek ten pojawił się za sprawą Jana III Sobieskiego, który przywiózł przepis z Wiednia, dzięki czemu poznaliśmy tzw. sernik wiedeński. Chwilę później powstała modyfikacja tego ciasta w Krakowie i dzięki temu od wielu lat możemy cieszyć się pysznym i puszystym sernikiem krakowskim.
Sernik pieczony – podstawowe składniki
Serniki tradycyjne to serniki pieczone. Pytanie: jak upiec sernik, aby był pyszny i wyglądał zachwycająco na stole? Najpierw należy zacząć od przygotowania składników. Ciasto to przygotowuje się z ogólnodostępnych produktów, które często mamy już w domu. Proces jego przygotowania nie jest skomplikowany, ale wymaga uważności i zachowania odpowiedniej techniki. Wracając do składników, to kluczem do sukcesu jest wybór wysokiej jakości produktów, które uwydatnią delikatny smak tego domowego wypieku. Poniżej znajduje się lista składników potrzebna do upieczenia sernika.
Twaróg
Twaróg to najważniejszy składnik każdego sernika. Dlatego szczególną uwagę należy zwracać na jakość podczas robienia zakupów. Najlepiej wybrać wersję tłustą lub półtłustą. Jeżeli jednak decydujesz się na ser chudy, to pamiętaj, aby dodać do niego trochę masła, dzięki któremu twaróg osiągnie odpowiednią konsystencję, a gotowe ciasto nie będzie zbyt suche. Ważną czynnością związaną z twarogiem jest jego mielenie. Najlepiej zrobić to trzykrotnie, dzięki temu możemy być pewni, że nasza masa serowa będzie kremowa i będzie pozbawiona grudek.
Możesz również zdecydować się na kupienie gotowego zmielonego twarogu, jednak zwróć uwagę na jego skład. Dobrze jeśli nie byłoby w nim dodatków oraz zagęstników, ponieważ negatywnie wpływają na jego smak.
Jaja
Pełnią rolę spulchniającą w serniku. Są bardzo ważne – bez nich nie uda się przygotować tradycyjnego wypieku. To one sprawiają, że ciasto wyrośnie lub nie, ponieważ do tego rodzaju deseru nie dodajemy ani proszku do pieczenia, ani drożdży. Jajka muszą unieść sernik do góry. Dlatego często wykorzystuje się sporą ilość jajek do tego deseru. Przyjmuje się, że powinno się użyć od 3 do 4 jajek na 1 kg sera. Jednak z pewnością znajdziesz przepisy, w których wykorzystuje się nawet 8 czy 10 jajek na całe ciasto. Nie musisz się tym martwić, robi się tak, aby mieć pewność, że sernik odpowiednio wyrośnie. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu puszystego sernika, to możesz wykorzystać prosty trik. Najpierw oddziel białka od żółtek i wymieszaj żółtka osobno, a z białek ubij pianę i później delikatnie dodaj ją do masy serowej.
Masło
Masło ma za zadanie nadać kremowej konsystencji naszemu sernikowi. Tak jak pisaliśmy w podpunkcie o twarogu, jest najbardziej istotne w momencie, w którym wybierasz chudy ser. Sprawia, że deser nie będzie zbyt suchy.
Mąka pszenna
To ważny składnik, który ma za zadanie zagęszczenie ciasta. Sernik z dodatkiem mąki ma bardziej zwartą strukturę i jest kruchy. Jednak zbyt duża ilość dodanej mąki sprawia, że sernik będzie suchy i zacznie się kruszyć.
Skrobia ziemniaczana
Zamiast mąki w niektórych przepisach widnieje produkt takie jak skrobia ziemniaczana. Ma taką samą funkcję, czyli zagęszczenie struktury sernika i nadanie mu kruchości. Sprawia, że ciasto staje się bardziej zwarte. Jednak musisz uważać tutaj na ilość dodawanej skrobi, ponieważ zbyt duża ilość w cieście sprawia, że ma wypiek ma strukturę zakalca i jest zbyt twardy.
Kwaśna lub słodka śmietana/ mascarpone
Jeśli dodasz do sernika, któryś z tych produktów, to możesz być pewny, ze ciasto będzie miało jeszcze bardziej kremową konsystencję. Stanie się gładkie i rozpływające w ustach.
Jak upiec dobry sernik? Przygotowanie
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, do upieczenia sernika potrzebujesz odpowiedniej techniki. Jak upiec sernik? Zanim zaczniesz mieszać masę serową, to należy doprowadzić wszystkie składniki do temperatury pokojowej.
Możesz zdecydować się na ucieranie masy serowej z cukrem oraz żółtkami, a białka ubić na pianę i delikatnie dodać na końcu. Jednak ważne jest to, aby nie miksować masy serowej dłużej niż do połączenia składników. Dlaczego? Ponieważ zbyt mocna napowietrzenie sprawi, że sernik gwałtownie urośnie i później opadnie.
Pieczenie sernika
Przechodzimy do kluczowego momentu, czyli pieczenie sernika. Zaleca się wstawienie ciasta do dobrze nagrzanego piekarnika w temperaturze 150 – 170 stopni C. Możesz wyśrodkować tę temperaturę i ustawić 160 stopni C. Dzięki temu sernik będzie wolniej rósł, a dzięki temu nie opadnie gwałtownie po skończeniu pieczenia. Taka temperatura pozwoli również na to, aby wierch ciasta był ładnie przyrumieniony, ale nie spalony. Najlepiej korzystać z funkcji grzania góra-dół. Jeśli jednak sernik zbyt mocno przypieka się od góry, warto piec z włączoną jedynie dolną grzałką.
Jak upiec sernik, żeby nie opadł?
Jak upiec sernik w kąpieli wodnej? To jest ciekawy sposób na pieczenie tego ciasta i polega on na tym, że owijamy tortownicę, w której mamy masę serową, od spodu folią aluminiową. Następnie przygotowujemy większą blaszkę, którą napełniamy wodą i wstawiamy tam tortownicę (woda powinna sięgać do połowy tortownicy). Można również wstawić tortownicę do piekarnika na kratce, a na sam dół piekarnika wstawić naczynie żaroodporne wypełnione woda. Taki sposób sprawia, że sernik nie opadnie i nie popęka.
Jak sprawdzić, czy sernik jest upieczony?
Pierwszą oznaką dobrze upieczonego sernika jest jego kolor. Powinien być lekko brązowy – jeśli jest blady, to warto dać mu jeszcze chwilę w piekarniku. Inną metodą jest potrząśnięcie foremką. Upieczony sernik powinien się poruszyć, a jego konsystencja powinna przypominać galaretkę. To zwiastuje sukces. Nie martw się tą konsystencją, ponieważ sernik tężeje podczas stygnięcia.
Studzenie sernika
Podczas pieczenia nie można otwierać drzwiczek piekarnika. Równie ważną zasadą jest fakt, że nie wolno wyjmować go od razu po skończeniu pieczenia. Należy lekko uchylić drzwiczki piekarnika i pozostawić w nim ciasto, aby powoli wystygło. Z piekarnika wyjmujemy już chłodny deser. Na koniec warto włożyć go na jakiś czas do lodówki, dzięki temu sernik jest bardziej kremowy.
Sernik, który popękał – porady
Jeżeli Twój sernik popękał w czasie pieczenia, to nie martw się, możesz go jeszcze uratować. Wystarczy, ze na ostudzony sernik wyłożysz warstwę śmietany z cukrem i wstawisz do piekarnika nagrzanego do 230 stopni C na 12 minut. Wysoka temperatura sprawi, że pęknięcia znikną. Serniki z czekoladą, a w zasadzie z czekoladową polewą też są tutaj ratunkiem. Możesz wylać czekoladową polewę, aby trochę ukryć pęknięcia.
Jak przechowywać sernik po upieczeniu?
Sernik należy przechowywać w lodówce lub chłodnym miejscu. A jeśli jakimś cudem Twoi bliscy nie zjedli go od razu i zostało Ci sporo ciasta, to możesz je zamrozić. Wystarczy je szczelnie zapakować w folię lub pojemnik.
Najprostszy sernik w 5 krokach
Przygotowaliśmy dla Ciebie również uproszczoną wersję na przygotowanie sernika – kremowego, wilgotnego i niesamowicie pysznego. Wystarczy tylko 5 kroków.
KROK 1: Wyjmij twaróg i jajka z lodówki, żeby osiągnęły temperaturę pokojową. Masło rozpuścić i ostudzić do temperatury 35 stopni.
KROK 2: Umieść w misce wszystkie składniki: twaróg z wiaderka, jako, roztopione masło, cukier i budyń śmietankowy.
KROK 3: Wymieszaj całą masę mikserem lub łyżką. Mieszaj ją krótko, tylko do połączenia składników, do osiągnięcia konsystencji budyniu.
KROK 4: Wyłóż tortownicę papierem do pieczenia i przelej ciasto. Pamiętaj, aby wyrównać jego powierzchnię.
KROK 5: Tortownicę umieść w rozgrzanym do 190 stopni C piekarniku. Ustaw grzanie góra-dół, a po 20 minutach zmniejsz temperaturę do 150 stopni i piecz sernik jeszcze przez 30 minut.
Do przygotowania najprostszego sernika możesz użyć budyniu śmietankowego Delecta.
Na blogu delektujemy.pl znajdziesz wiele przepisów na różne serniki: serniki z rosą, z owocami, z galaretkami, a także na serniki fit. Zajrzyj do kategorii z sernikami i się zainspiruj.