Beza – chrupka z zewnątrz i piankowa w środku o śnieżnobiałym kolorze to przysmak, który ma wielu wielbicieli. Pyszny i efektowny deser, jednak czasem określa się go jako kapryśny wypiek. Dlaczego? Beza lubi opadać, nie chce trzymać kształtu, nieraz ciężko oderwać ją od blaszki. Te problemy można łatwo rozwiązać. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw praktycznych wskazówek, który pomoże Ci przygotować idealną bezę. Sprawdź i koniecznie upiecz własną bezę. Przekonaj się, że wbrew krążącym plotkom, to wcale nie takie trudne.
Bezowe desery pięknie wyglądają, świetnie komponują się z owocami (zwłaszcza tymi lekko kwaskowatymi) i przede wszystkim są niezwykle smaczne. Porcja takiego deseru kojarzy się z letnim popołudniem i sezonowymi owocami. Jednak często, gdy myślisz o takim wypieku, to rezygnujesz z jego przygotowania, myśląc, że jest to zbyt trudne. Tak naprawdę, to beza wymaga cierpliwości i uważności, a kroki do jej przygotowania wcale nie są skomplikowane. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które możesz wykorzystać podczas pieczenia.
Idealna beza jest chrupka na zewnątrz, posiada piankową konsystencję w środku i dodatkowo charakteryzuje się śnieżnobiałym kolorem (oczywiście w swojej podstawowej wersji, ponieważ możesz ją zmodyfikować oraz zabarwić wieloma barwnikami spożywczymi i stworzyć kolorowe desery). Bezę uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Możesz podać ją z kremem śmietanowym oraz owocami, zrobić na jej bazie słynny tort Pavlova, udekorować nią desery lub urozmaicić smak wielu innych ciast. Jeśli zastanawiasz się, jak upiec bezę, to przeczytaj ten artykuł do końca.
Idealna beza – oddzielanie białek od żółtek
Przygotowanie bezy w dużym skrócie polega na dokładnym ubiciu białek z cukrem. Jednak istnieje kilka kuchennych trików, które sprawią, że Twój deser będzie pyszny i efektowny. Pierwszym krokiem, który ułatwi Ci pieczenie, jest uważne oddzielenie białek od żółtek. Musisz pamiętać, że nawet niewielka pozostałość żółtka negatywnie wpływa na ubijanie piany. Białka najlepiej umieścić w metalowej lub szklanej misce. To o czym warto pamiętać to fakt, że do bezy najlepiej sprawdzą się jajka w temperaturze pokojowej. Dlatego zanim zaczniesz działać, upewnij się, że składniki zdążyły się zagrzać po wyjęciu z lodówki.
Połączenie białek i cukru
Gdy oddzielisz już białka od żółtek, to możesz zacząć ubijanie. Najlepiej w pierwszych chwilach robić to na niższych obrotach, a dopiero później je zwiększyć. Gdy białka zaczną przypominać sztywną pianę, możesz zacząć dodawać cukier. Do przygotowania bezy najlepiej nadaje się drobny, biały cukier. Niewielkie ziarnka szybciej się rozpuszczą. Ważne, aby nie dodać całego cukru na raz, tylko stopniowo – najlepiej po jednej łyżce (dodanie całej porcji cukru na raz spowoduje, że beza opadnie). Jeśli zastanawiasz się nad stosunkiem cukru do białek, to przyjmuje się, że na jedno kurze białko potrzebujemy ok. 50 – 70 gramów cukru.
Kuchenny trik – sok z cytryny lub ocet do bezy
Ciekawym trikiem kuchenny jest dodanie łyżeczki soku z cytryny lub octu do ubitej już piany. Dzięki temu krokowi Twoja beza będzie bardziej chrupka. Ważne, aby ten składnik dodać na końcu ubijania, gdy piana jest już sztywna.
Jak upiec bezę?
Po tych krokach zostaje już tylko pieczenie bezy, a tak naprawdę suszenie. Ułożoną na papierze do pieczenia bezę należy umieścić w piekarniku na ok. 3 godziny w niskiej temperaturze (między 80 a 100 stopni C). To właśnie ten powolny proces przyczynia się do tego, że beza jest chrupka z zewnątrz i miękka w środku. Jeśli zastanawiasz się, czy bezę można piec z funkcją termoobiegu, to oczywiście, że tak. Ta opcja bardzo dobrze działa na bezy ze względu to, że intensywnie ogrzewa deser z każdej strony, co ułatwia suszenie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby beza nie była popękana, to zdecyduj się na pieczenie w niższej temperaturze. Im cieplejsze powietrze wysusza bezę, tym większe prawdopodobieństwo, że na blatach pojawią się pęknięcia.
Ważnym punktem związanym z pieczeniem bezy jest również fakt, że nie wolno wyjmować jej od razu z piekarnika. Warto pozostawić ją w ciepłym miejscu nawet na 20-30 minut, aby wystygła. Nagła różnica temperatur może spowodować, że beza opadnie.
Jak przechowywać bezę?
Gdy beza już się odpowiednio wysuszy, to pamiętaj, żeby przechowywać ją w temperaturze pokojowej w zamkniętym pojemniku. Nie zaleca się umieszczania gotowych bez w lodówce, ponieważ deser zmięknie, a cukier zacznie się skraplać, tworząc słodką rosę.
Jak widzisz przygotowanie bezy, wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że będziesz podchodzić do tego zadania z dużą cierpliwością. Poznaj przepis na bezę Pavlovą i przygotuj deser dla swoich bliskich. Taki gest jest pełen miłości i troski.
Beza Pavlova — przepis
Składniki
Ciasto:
- 125 ml zimnej wody
- 1 opakowanie Beza Delecta
Krem:
- 2 łyżki cukru pudru
- 200 g schłodzonej śmietanki 30% tłuszczu
- 250 g schłodzonego sera mascarpone
Dekoracja:
- sezonowe owoce, np. maliny, borówki, czerwona porzeczka, jeżyny, truskawki
Przygotowanie:
KROK 1 – Pierwszym krokiem w przygotowaniu tego deseru, jest nagrzanie piekarnika do temperatury 120 stopni C. Następnie na blaszkę połóż papier do pieczenia i narysuj na nim okrąg o średnicy ok. 20 centymetrów.
KROK 2 – Teraz czas na przygotowanie bezy z gotowej mieszanki Delecta. Dzięki temu przyśpieszyć cały proces i możesz mieć pewność, że deser wyjdzie. Do metalowej lub szklanej miski wlej wodę, wsyp zawartość opakowania z bezą i miksuj na najwyższych obrotach przez 8 minut, do uzyskania sztywnej piany.
KROK 3 – Gdy piana będzie już dobrze ubita, to możesz przełożyć ją na blaszkę. Staraj się umieścić ją na wcześniej narysowanym okręgu. Brzegi bezy podnieś do góry przy pomocy grzbietu czystej łyżki.
KROK 4 – Blaszkę umieść we wcześniej nagrzanym piekarniku. Pierwszy etap pieczenia to 30 minut w wyższej temperaturze ok . 120 stopni C, następnie zmniejsz temperaturę do 100 stopni C i piecz przez kolejne 3 godziny.
KROK 5 – Po tym czasie uchyl drzwiczki piekarnika. Uwaga nie wyjmuj od razu bezy, pozostaw ją do wystygnięcia w ciepłym wnętrzu piekarnika.
KROK 6 – W czasie, gdy beza ostyga, możesz przygotować krem. W głębokiej misce umieść ser mascarpone i śmietankę i ubij na sztywno przez ok. 1-2 minuty. Pod koniec ubijania dodaj cukier.
KROK 7 – Gotowy krem rozsmaruj na bezie i udekoruj świeżymi owocami.
I to wszystko – gotowe! Pyszny deser z pewnością podbije serca Twoich bliskich, Spróbuj i przekonaj się, jak wiele satysfakcji daje przygotowanie domowego wypieku.
Jeśli chcesz oszczędzić czas i szukasz gotowego rozwiązania, wypróbuj mieszankę Beza Delecta.
Beza Delecta