fbpx
Cofnij
Autor: delektujemy

Naturalne sposoby na opryskiwanie warzyw i owoców [DIY]

15.06.2023
Naturalne sposoby na opryskiwanie warzyw i owoców [DIY]

Popularne w ostatnim czasie tarasowe czy balkonowe ogródki, w których hodujemy warzywa, owoce lub zioła ma chyba każdy z nas. Rośliny te mogą być jednak narażone na obecność szkodników, pasożytów lub chwastów. Zanim zastosujemy środki chemiczne można zacząć od domowych sposobów.

Do zwalczania niechcianych gości w ogrodzie można wykorzystać z powodzeniem sodę oczyszczoną – bezpieczną i naturalną dla roślin. Oto jej 3 zastosowania w ogrodzie:

  1. roztwór z sody na mszyce, roztocza i mączliki – można go przygotować rozpuszczając ¼ łyżeczki sody w 1 litrze ciepłej wody, a następnie dodać ½ łyżeczki oleju jadalnego i wymieszać. Roztwór rozpylić na liściach.
  2. roztwór z sody zwalczający choroby grzybowe roślin – 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i 5 ml szarego mydła rozpuszczamy do 1 litrze ciepłej wody, a następnie mieszamy i wstrząsamy.
  3. soda zwalczająca chwasty – miejsca na balkonie lub na tarasie zajęte przez chwasty w przestrzeniach pomiędzy płytkami można zasypać sodą, aby osłabić korzenie rośliny przed usunięciem.
Zobacz inne wpisy
Zobacz więcej

Chcesz więcej
słodkich przepisów?

Zapisz się na
nasz newsletter.