fbpx
Cofnij
Autor: Katarzyna Kostrubiec

Co zrobić ze śliwek?

09.08.2023
Co zrobić ze śliwek?

Pyszne, soczyste, słodkie… Mowa oczywiście o śliwkach. Sezon na te pyszne owoce trwa od lipca do października. Można wykorzystać je na wiele sposobów i wyczarować dużo pysznych deserów i słodkości. Sprawdź, co można zrobić ze śliwkami. W tym artykule znajdziesz sporo inspiracji i pomysłów.

Śliwki to bardzo popularne owoce w Polsce i na świecie. Można spotkać ponad 6000 gatunków tego owocu, a najpopularniejsze odmiany to węgierka, renkloda, mirabelka, opal. Legendy głoszą, że w XIX wieku śliwek używano do leczenia zębów. Przekrojoną i posypaną pieprzem śliwkę przykładano do bolącego zęba i ponoć ból przechodził w mgnieniu oka. Nie wiemy, czy taki sposób leczenia zastąpi wizytę u dentysty, ale za to jesteśmy pewni, że śliwki możesz wykorzystać w kuchni i przygotować szybkie ciasta takie jak ciasta drożdżowe oraz ciasta ucierane.

Jak przetworzyć śliwki? 4 sposoby

Latem i wczesną jesienią mamy do dyspozycji wiele różnych owoców w tym pyszne śliwki. Co zrobić, aby cieszyć się ich smakiem dłużej? Jak przetworzyć śliwki, aby można je było wykorzystać również zimą? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

1. Śliwki świeże lub mrożone do wypieków

Ciasta z owocami to wypieki, które uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci. Naturalna słodkość owoców, a także fakt, że desery z owocami są przyjemnie wilgotne, sprawiają, że na naszych stołach nieraz można spotkać właśnie takie domowe wypieki. Zarówno świeże, jak i mrożone śliwki świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciast. Jeśli zastanawiasz się jak mrozić śliwki, to jest to bardzo łatwe i szybkie. Wystarczy, że dokładnie umyjesz śliwki, usuniesz pestki i pokroisz je na mniejsze części (mogą być połówki lub ćwiartki). Następnie należy wyłożyć owoce na tacy lub talerzu (możesz układać je piętrowo) i włożyć do zamrażarki. Po około godzinie możesz przełożyć owoce do woreczków strunowych i korzystać, kiedy tylko najdzie Cię ochota.

2. Śliwki suszone

Kolejnym sposobem na to, jak przetworzyć śliwki jest ich zasuszenie. Możesz zrobić to samodzielnie w domowych warunkach, wystarczy włączyć piekarnik. Śliwki najpierw należy umyć, pozbawić pestek i zblanszować w gorącej wodzie. Następnie wyłożyć owoce na blaszkę z papierem do pieczenia i pozostawić w piekarniku na kilka lub kilkanaście godzin w niskiej temperaturze ok. 50-60 stopni C. Suszone śliwki mają szerokie zastosowanie w kuchni, możesz  przygotować z nich np.desery na zimno, dodawać je do owsianki, a także do dań wytrawnych.

3. Domowe powidła śliwkowe i powidła bez cukru

Kolejnym sposobem na przetworzenie śliwek jest zrobienie z nich dżemów czy powideł. To prosty sposob, aby zatrzymać smak owoców na dłużej. Naleśniki, gofry czy pancake z dodatkiem domowego dżemu to niebo w gębie.

4. Śliwki w alkoholu

Śliwki w słoiku z alkoholem to przekąska jedynie dla dorosłych. Jednak świetnie sprawdzi się na różnego rodzaju imprezach i podczas rodzinnych spotkań np. podczas świąt Bożego Narodzenia.

Co można zrobić ze śliwek?

Jak widzisz, jest wiele sposobów na przetworzenie tych soczystych i słodkich owoców. Teraz podpowiemy Ci, co konkretnie możesz zrobić z tymi owocami.

1. Upiecz ulubione ciasto drożdżowe ze śliwkami

Nie ma nic przyjemniejszego niż smak i zapach świeżo pieczonego ciasta. Dlatego warto przygotować pyszny domowy deser z sezonowymi owocami. Przygotuj ciasto drożdżowe ze śliwkami, które możesz  zrobić szybko dzięki gotowej mieszance od Delecta – ciasto drożdżowe. Wystarczy dodać jajka, tłuszcz oraz mleko i oczywiście świeże lub mrożone śliwki. Ciasta drożdżowe to prawdziwy rarytas, zwłaszcza gdy są jeszcze ciepłe. Spróbuj i zatrać się w tym smaku.

2. Przygotuj słodkie śliwki pod kruszonką

Owoce świetnie łączą się ze słodką kruszonką, dlatego warto przygotować łatwy deser dla całej rodziny, czyli śliwki pod kruszonką. Zobacz przepis na tę sezonową słodkość.

Składniki:

Na nadzienie ze śliwek:

Na kruszonkę:

Sposób przygotowania:

KROK 1: Umyj śliwki, przekrój je na pół i wyjmij pestki. W misce wymieszaj śliwki z cukrem i cynamonem.

KROK 2: W dużej misce połącz mąkę, cukier i masło. Ugniataj składniki palcami, aż masa zacznie przypominać grubą kruszonkę. Jeśli dodajesz wanilię lub cynamon, dodaj je teraz i wymieszaj.

KROK 3: Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Natłuść naczynie żaroodporne masłem, a następnie równomiernie rozłóż śliwki na dnie naczynia. Rozłóż kruszonkę równomiernie na wierzchu śliwek.

KROK 4: Wstaw naczynie do piekarnika i piecz przez około 30-35 minut, aż kruszonka zacznie się ładnie rumienić, a śliwki będą miękkie.

3. Sprawdź przepis na ciasto ucierane ze śliwkami

Kolejny pomysł na wykorzystanie śliwek to przygotowanie pysznego ciasta ucieranego ze śliwkami. Ciasta ucierane są proste i szybkie w przygotowaniu, dzięki czemu możesz zrobić je nawet na godzinę przed przyjazdem gości, dodatkowo mają pyszny maślany posmak i aromat. Po prostu pycha. Zobacz przepis:

Składniki:

Sposób przygotowania:

KROK 1: W dużej misce utrzyj masło z cukrem na puszystą masę. Dodaj po jednym jajku, cały czas ucierając. Następnie dodaj ekstrakt z wanilii.

KROK 2: W osobnej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia i szczyptą soli. Stopniowo dodawaj suchą mieszaninę do mokrej, mieszając do połączenia składników.

KROK 3: Rozgrzej piekarnik do 180 stopni C. Wyłóż formę papierem do pieczenia lub wysmaruj masłem.

KROK 4: Przełóż ciasto do formy, a następnie ułóż na wierzchu przekrojone śliwki, skórą do góry. Delikatnie przyciśnij śliwki do ciasta.

KROK 5: Piecz ciasto w rozgrzanym piekarniku przez około 40-45 minut, aż będzie złote. Wyjmij z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia.

4. Zaskocz gości pysznym deserem na zimno ze śliwkami

Śliwki świetnie sprawdzą się również w deserach na zimno. Możesz przygotować warstwowy deser w pucharkach z jogurtem greckim, granolą i świeżymi śliwkami. Świetne również jako drugie śniadanie na słodko.

5. Zrób zdrową nutellę ze śliwek

Ze śliwek możesz wyczarować również smaczny i aromatyczny krem, który idealnie sprawdzi się np. do kanapek. Na naszym blogu już znajdziesz przepis na nutellę ze śliwek.

Co można zrobić ze śliwek na zimę?

To właśnie zimą zazwyczaj brakuje nam letnich smakołyków takich jak smak owoców. Dlatego właśnie w wakacje warto poświecić trochę czasu i przygotować pyszne przetwory na chłodniejsze miesiące. Śliwki idealnie się do tego nadają – możesz wyczarować pyszne dżemy z różnych gatunków śliwek, powidła, a także coś mocniejszego jak np. nalewki.

1. Przygotuj domowe powidło ze śliwek

Powidła ze śliwek to przysmak, który możesz wykorzystać do wielu deserów takich jak tarty, naleśniki, ciasto kruche, a także do aromatycznego, świątecznego piernika. Takie połączenia smaków świetnie wpisują się w zimową aurę i świąteczną atmosferę. Na naszym blogu znajdziesz przepis na powidła śliwkowe.

2. Ugotuj aromatyczny kompot z suszu

Kompot z suszonych śliwek jest tradycyjnym daniem, które gości na wigilijnej kolacji. Taki napój wspomaga trawienie, ale też pięknie pachnie i cudownie smakuje.

3. Zrób nalewkę ze śliwek

Zimą warto dbać o rozgrzewanie, a może zapewnić to słodka i naturalna nalewka ze śliwek. To smakołyk tylko dla dorosłych. Świetnie się sprawdzi podczas chłodnych wieczorów przy kominku podczas spotkania z bliskimi.

4. Wykorzystaj dżem ze śliwek do śniadań na słodko

Dżem ze śliwek to kolejny sposób, aby zatrzymać lato i ponownie skosztować go np. zimą. Na blogu delektujemy.pl znajdziesz przepis na dżem ze śliwek. Możesz wykorzystać go jako dodatek do ciast, a także śniadań na słodko. Tworzy doskonałe połączenia smakowe z naleśnikami, goframi, omletami. Dżem ze śliwek dodaj również do rogalików i słodkich bułeczek.

Mamy nadzieję, że teraz masz głowę pełną inspiracji i wiesz, co zrobić ze śliwek. Jaki pomysł wykorzystasz jako pierwszy?

Zobacz inne wpisy
Zobacz więcej

Chcesz więcej
słodkich przepisów?

Zapisz się na
nasz newsletter.