Jak ubijać pianę z białek?
Co zrobić, żeby piana z białek dobrze się ubiła? Czy są na to jakieś specjalne triki? Odpowiedź na te pytania poznasz w tym artykule. Odkryj praktyczne wskazówki, dzięki którym Twoja piana z białek zawsze będzie sztywna i idealnie spełni swoją rolę, czyli spulchni ciasto i sprawi, że stanie się bardziej puszyste.
Domowe ciasta babci lub mamy zawsze smakują najlepiej. Są delikatne, idealnie wilgotne, a także puszyste. A do tego zawsze pięknie pachną. Nie ma nic przyjemniejszego niż zapach świeżo pieczonego ciasta, który unosi się w całym domu. Jak osiągnąć taki efekt i powtórzyć pyszności przygotowywane przez babcię lub mamę? Często sekretem udanego ciasta jest dobrze ubita piane z białek. To ona nadaje wypiekom lekkości i puszystości. Jednak jak ubić białka, aby można z nich było wyczarować smakowite słodkości? Jest na to kilka sposobów i kuchennych trików, które to ułatwiają.
Ciasta biszkoptowe czy bezy to desery, które opierają się na dobrze ubitych białkach. To jedna z podstawowych umiejętności w kuchni. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik, dzięki któremu z łatwością przygotujesz tę lekką piankę.
Jajka do ubijania piany – które wybrać
Podstawowym składnikiem piany z białek są oczywiście jajka. Warto wybrać takie, które mają już kilka dni, najlepsze są takie, które poleżały w lodówce od 3 do 4 dni. Drugim ważnym elementem jest to, aby nie zaczynać ubijania, zanim jajka nie osiągną temperatury pokojowej. Warto wyjąć je na około 2 godziny przed rozpoczęciem prac z lodówki.
Jak i w czym ubijać białka?
Po tym jak jajka osiągną już temperaturę pokojową, można zacząć przygotowywać się do ubijania białek. Pierwszym krokiem jest dokładne oddzielenie białek od żółtek. To bardzo ważny etap, aby piana dobrze się ubiła, białka nie mogą mieć styczności ani z gramem tłuszczu. Nawet jeśli mała cześć żółtka wpadnie do białek, piana się nie uda. Dlatego należy się skupić, aby tę część wykonać jak najdokładniej. Pojawia się jednak pytanie, w czym bijać białka? Najlepiej wybrać szklaną lub metalową miskę. Bardzo ważne jest, aby miska była dokładnie umyta oraz osuszona. Warto ją również odtłuścić – przed umieszczeniem białek w misce możesz przetrzeć naczynie wacikiem nasączonym w spirytusie. Dzięki temu na pewno zwiększysz prawdopodobieństwo, że piana ubije się na sztywno.
Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie miksowania. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, żeby nie zaczynać miksowania od najwyższych obrotów. Rozpocznij od mniejszej mocy i w momencie, w którym pojawią się pierwsze pęcherzyki powietrza, możesz zacząć zwiększać obroty urządzenia. Podczas miksowania możesz również dodać odrobinę soku z cytrynu lub octu. Składniki te sprawią, że białka ubiją się szybciej, piana stanie się jeszcze bardziej puszysta i zwarta.
Jak ubić białka bez miksera?
Czasem zdarza się tak, że nie możemy użyć miksera do ubijania piany z białek. Czy to sprawia, że musimy zrezygnować z tego zajęcia? Absolutnie nie! Bez miksera również damy radę. Wystarczy mieć w domu trzepaczkę lub widelec. Trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ubijanie białek w ten sposób może zająć kilka minut. Jeżeli decydujesz się na użycie widelca, to pamiętaj o tym, żeby dociskać sztuciec do dna naczynia. Zacznij od spokojnych i delikatnych ruchów, a następnie zwiększ prędkość. Jednak do bijania białek na sztywną pianę nie wolno stosować blendera, ponieważ ten sposób nie zadziała i piana nie zrobi się gęsta i lśniąca, a białka jedynie się napowietrzą.
Podstawowe zasady ubijania piany z białek
Dobrze ubita piana z białek to połowa sukcesu pysznego domowego ciasta. Dlatego warto przestrzegać kilku zasad, a na pewno uda Ci się uzyskać sztywną pianę.
- Odtłuść naczynia i sprzęt, którym będziesz ubijać białka, ponieważ nie lubią się one z tłuszczem. Piana nie wyjdzie jeśli naczynia nie będą odpowiednio przygotowane. Możesz przetrzeć je wacikiem nasączonym spirytusem.
- Zadbaj o to, by mikser, mieszadła oraz miska były suche. Białka w kontakcie z wodą mogą się nie ubić.
- Wybierz odpowiednie jajka. Zaleca się, aby nie używać zbyt świeżych jajek – najlepiej postawić na takie, które poleżały w lodówce ok. 3-4 dni. Przed ubijaniem jajka powinny osiągnąć temperaturę pokojową.
- Musisz odpowiednio oddzielić żółtka od białek. Nawet niewielka część żółtek zepsuje nam ubijanie piany z białek.
- Miksuj pianę najpierw na mniejszych obrotach, a dopiero gdy pojawią się pęcherzyki powietrza, zwiększ moc urządzenia.
- Pod koniec ubijania dodaj sok z cytryny lub ocet (niewielką ilość). Składniki te stabilizują pianę.
- Jeśli dodajesz do piany cukier, to pamiętaj, aby dodawać go stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji i pod koniec procesu ubijania.
- Ubijaj pianę tylko do momentu gdy osiągnie odpowiednią konsystencję (możesz to sprawdzić, odwracając miskę do góry dnem, dobrze ubita piana nie będzie spływać po ściankach). Nie wolno miksować zbyt długo, bo może to spowodować przebicie piany i doprowadzenie jej do wodnistej konsystencji.
Co zrobić, żeby piana z białek nie opadła?
Piana z białek na pewno nie opadnie jeśli zastosujesz się do podstawowych zasad, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Ważnym elementem, który pomaga w utrzymaniu sztywności piany, jest dodanie czynnika zakwaszającego, czyli octu, soku z cytryny lub octu winnego. Ilość tych składników jest uzależniona od liczby białek. Przyjmuje się, ze ¼ łyżeczki soku z cytryny lub octu dodaje się na dwa białka. Pomocnym w utrzymaniu sztywnej piany może okazać się również szczypta soli.
Białka nie chcą się ubić – co robić?
Czasem mimo tego, że trzymamy się wszystkich zasad, białka nie chcą się ubić. Warto wtedy sięgnąć po takie dodatki jak: sok z cytryny, ocet lub skrobia ziemniaczana. Warto je dodać pod koniec miksowania. Jeśli ta metoda nie pomaga, to możesz dodać do masy jeszcze jedno białko, następnie wymieszać je i zmiksować.
Czy można ubić pianę bez użycia jajek? Aquafaba
Jesteś na diecie wegańskiej lub ograniczasz produkty zwierzęce w swojej diecie? Nie musisz się martwić – może przygotować pianę be zużycia jajek. Wystarczy wykorzystać do tego aquafabę, czyli wodę z puszki po ciecierzycy lub fasoli. Każde jajko w przepisie możesz zastąpić 2 łyżkami aquafaby. Tak samo jak w przypadku piany z białek, wodę po ciecierzycy należy zmiksować do uzyskania sztywnej konsystencji. Jeśli przygotowujesz beze, to pod koniec ubijania dodaj cukier po łyżeczce i ubijaj, do momentu aż się rozpuści.
Do czego wykorzystać pianę z jajek?
Piana z białek jest bardzo ważnym elementem wielu przepisów na słodkości. Bez niej nie uda się biszkopt, bezowa wkładka do wypieku. W przepisach na torty również często mamy za zadanie przygotować pianę z białek. Oczywiście piana z białek jest również najważniejszym elementem każdej bezy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym cieście, to zajrzyj do naszego poradnika – „Jak upiec bezę”.