fbpx
Cofnij
Autor: Katarzyna Kostrubiec

Jak dobrze ubić śmietanę?

26.07.2023
Jak dobrze ubić śmietanę?

Bita śmietana to doskonały dodatek do wielu deserów. Jest puszysta, słodka, po prostu pyszności. Uwielbiają ją dzieci, a także dorośli. W zasadzie ciężko znaleźć kogoś, kto nie przepada za tym przysmakiem. Jednak bita śmietana lubi płatać figle podczas ubijania. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik: jak dobrze ubić śmietanę. Podpowiemy kilka prostych trików, które ułatwią cały proces ubijania śmietanki. Dzięki temu na pewno uda Ci się przygotować pyszną domową bitą śmietanę.

Bita śmietana to idealny dodatek do lodów, galaretek, świeżych owoców. Zwłaszcza latem stanowi świetny zestaw z dojrzałymi, słodkimi truskawkami. To również doskonały dodatek do gofrów. Możliwości na wykorzystanie tej puszystej białej masy jest naprawdę wiele. Więcej poczytasz o tym niżej. Jednak historia jej powstania jest bardzo ciekawa i sięga odległego czasu. Powstanie bitej śmietany wiąże się z zamkiem w Chantilly. To posiadłość, która leży około 1,5 godziny od Paryża. To właśnie tam kucharz François Vatel wymyślił oryginalną recepturę na crème chantilly, czyli bitą śmietanę z cukrem pudrem oraz wanilią. Historia ta sięga XVII wieku. Niektóre źródła podają, że bitą śmietanę w tej właśnie formie podano na balu Ludwika XVI.

Jeśli chcesz zrobić dla dzieci pyszny letni deser np. gofry z bitą śmietaną, to postaw na słodkości zrobione w domu. Smakują dużo lepiej, ponieważ są robione prosto z serca, a bita śmietana wykonana w domu ma lepszą konsystencję oraz smak niż ta kupiona w sklepie w formie sprayu.

Jak wybrać i przygotować śmietanę do ubicia?

Jeśli chcesz przygotować domową bitą śmietanę, to musisz postawić, na śmietankę o wysokiej zawartości tłuszczu. Najlepiej na produkt o zawartości 30% lub 36% tłuszczu. Tylko taka śmietanka dobrze się ubije, potroi swoją objętość i stanie się sztywna. Produkt musi być również dobrze schłodzony.

Jeśli zastanawiasz się, czym jest śmietanka, to jest to produkt, który powstaje w wyniki wirowania mleka. Kolejnym etapem wytwarzania śmietanki jest poddanie jej procesowi homogenizacji i pasteryzacji lub sterylizacji UHT. Jest to produkt o kremowej barwie i lekko słodkim smaku. Śmietanki można podzielić na cztery grupy: niskotłuszczowe (9%, 10%, 12%) wysokotłuszczowe (18%, 20%), kremowe 30% oraz tortowe, czyli śmietanki 36%. Te dwa ostatnie rodzaje są szeroko wykorzystywane w cukiernictwie –przyrządza się z nich bitą śmietanę, kremy, którymi później można przełożyć np. ciasta biszkoptowe, ciasta bez pieczenia czy przygotować z jej użyciem masy do tortów.

Co zrobić, żeby dobrze ubić śmietankę?

Jak już wiesz, żeby zrobić bitą śmietanę w domu, musisz wybrać odpowiedni rodzaj śmietanki. Ubijanie śmietanki to dość proste zajęcie, ale warto przestrzegać kilku zasad, bez nich zrobienie bitej śmietany jest często niemożliwe. W tym artykule pokażemy Ci, że zrobienie bitej śmietany jest łatwe i szybkie. Mimo tej prostoty i użycia zaledwie 2 składników smak domowej bitej śmietany jest wyjątkowy. Przekonaj się o tym, poniżej odpowiadamy na pytanie jak ubić tłustą śmietanę. Jednak zanim do tego przejdziemy, chcielibyśmy Cię uczulić, że podczas ubijania ważna jest czujność. Zbyt długi proces ubijania może sprawić, że śmietanka się zmaśli. Przez zbyt długie ubijanie możemy utracić sztywną konsystencję oraz puszystą i lekką strukturę.

Ubijanie śmietany na sztywno: krok po kroku

Jak ubijać śmietankę, jak dobrze ubić śmietanę, to częste pytania, które pojawiają się gdy chcemy np. po raz pierwszy przygotować domową bitą śmietanę. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, jak to zrobić krok po roku.

KROK 1: wybierz tłustą śmietanę – 30% lub 36%

Odpowiedni produkt to połowa sukcesu. Dlatego tak jak pisaliśmy wcześniej, bazą do domowej bitej śmietany może być jedynie śmietanka o wysokiej zawartości tłuszczu – kremowa 30% lub tortowa 36%.

KROK 2: Odpowiednia temperatura śmietanki

Po wyborze odpowiedniego rodzaju śmietanki, należy ją mocno schłodzić. Śmietanka w temperaturze pokojowej nigdy się nie ubije. Pamiętaj, żeby umieścić ją w lodówce na 12 godzin. Wtedy będziesz mieć pewność, że produkt jest odpowiednio schłodzony, a to umożliwi Ci zrobienie bitej śmietany.

KROK 3: Naczynie do ubijania śmietanki

Oprócz wysokiej jakości produktów, do ubicia śmietany potrzebne jest jeszcze naczynie, w którym umieścisz schłodzoną śmietankę. Najlepiej wybrać szklaną lub metalową miskę. Naczynie z takiego materiału w odróżnieniu od tych plastikowych nie będzie nosiło na sobie zapachów wcześniej przygotowywanych potraw lub produktów. Aby zapewnić sobie sukces w ubijaniu śmietany, możesz schłodzić również miskę. Wystarczy, że umieścisz ją na 15 minut w lodówce lub zamrażarce.

KROK 4: Miksowanie śmietany na sztywno

Po schłodzeniu miski należy przelać śmietankę do naczynia i zacząć ubijać śmietanę. Możesz to zrobić za pomocą rózgi kuchennej, ale szybciej będzie jeśli użyjesz miksera. Wtedy wystarczy, że ustawisz urządzenie na średnich obrotach i zaczniesz miksować. Możesz również przed ubijaniem śmietany włożyć do lodówki mieszadła miksera, dzięki temu masz większą gwarancję, że śmietanka się ubije.  Zastanawiasz się, jak długo ubijać śmietanę 30 lub 36? Tak naprawdę wystarczy robić to przez około 5, do uzyskania gęstej masy, na której mieszadła zostawiają wyraźny ślad.

Jaki cukier do ubijania śmietanki?

Jeśli chcesz, aby śmietana była słodsza, możesz dodać na początku ubijania 1-2 łyżki cukru pudru. Przed wsypaniem go do śmietanki, przesiej cukier, aby nie miał grudek. Przyjmuje się, że na 250 ml śmietanki, dodaje się 2 łyżki cukru pudru.

Jak użyć mixu do śmietany Delecta?

Bita śmietana, to pyszny deser, ale często jest mało trwały, szybko traci swoją konsystencję zwłaszcza jeśli wcześniej nie była schłodzona w lodówce. Chcesz, aby Twoja domowa bita śmietana była sztywna, a jednocześnie lekka i puszysta? Możesz sobie pomóc w ubijaniu i zastosować Mix do śmietany Delecta. Wystarczy, że wsypiesz go pod koniec ubijania do śmietanki i schłodzisz w lodówce. To sporo ułatwienie w kuchni, a dzięki temu produktowi masz pewność, ze zawsze Ci wyjdzie i będziesz mogła zaserwować gościom np. desery na zimno z bitą śmietaną.

Śmietanka się zwarzyła – co można zrobić?

Dlaczego śmietanka podczas ubijania się warzy? Najczęstszym błędem, który na to wpływa, jest zbyt długie ubijanie. Pracę miksera należy przerwać, gdy bita śmietana jest już gęsta, a na mieszadłach tworzy się charakterystyczny dziubek. Innym powodem może być fakt, że do ubijania użyłaś dwóch śmietanek pochodzących od różnych producentów lub o różnej zawartości tłuszczu w składzie.

Jednak pytanie, co zrobić jeśli śmietanka się zwarzyła? Czy to oznacza wyrzucenie produktów? Niekoniecznie 😊 Bitą śmietanę da się uratować.

Dobrze ubita śmietanka kremówka – do czego ją wykorzystać?

Bita śmietana to świetny produkt, który możesz wykorzystać, przygotowując szybkie ciasta. Samo przygotowanie śmietany zajmuje zaledwie kilka chwil, a możliwości na jej podanie jest wiele. Świetnie smakuje solo, ale także w towarzystwie gofrów, lodów, naleśników, deserów z galaretkami, w połączeniu z owocami. Zajrzyj do naszej sekcji z przepisami na ciasta i desery i wykorzystaj bitą śmietanę w swoich wypiekach i słodkościach.

Zobacz inne wpisy
Zobacz więcej

Chcesz więcej
słodkich przepisów?

Zapisz się na
nasz newsletter.