Kalendarz sezonowy

Krótko o tym jak to ważne jest by jeść sezonowo.

Brukselka

Brukselka

Roślina z rodziny kapustowatych. Jej wyrazisty smak i mocny zapach podczas gotowania sprawiają, że ma tylu zagorzałych fanów, co przeciwników. Warto eksperymentować z brukselką – zamiast tradycyjnie podawać ją z wody, zaserwować np. w sosie pomidorowym z dodatkiem czarnych oliwek i anchois albo w zapiekance z serem i mięsem mielonym.

Zobacz przepisy
Burak

Burak

Buraki stanowią jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce – przede wszystkim jako podstawowy składnik barszczu oraz tarte, podawane jako dodatek do potraw. O burakach po raz pierwszy wspomina dokument ze starożytnej Babilonii, dziś uprawiane są masowo na całym świecie. Obok tradycyjnej ćwikły z chrzanem polecamy pieczenie buraków tak, by zachowały jędrność, z dodatkiem soli, miodu i octu balsamicznego.

Zobacz przepisy
Cykoria

Cykoria

Cykoria blisko spokrewniona jest z kwiatami – należy bowiem do rodziny astrowatych. Wykorzystywana jest jako składnik kawy zbożowej oraz składnik sałatek. Charakterystyczny, łódeczkowaty kształt liści czyni je idealnymi do faszerowania i następnie serwowania jako tzw. finger food – przekąska, którą możemy zjeść na stojąco, bez użycia noża czy widelca.

Zobacz przepisy
Jarmuż

Jarmuż

Ta odmiana kapusty jest jedną z najdłużej wykorzystywanych przez ludzi w celach gastronomicznych. Jarmuż jest składnikiem tradycyjnych potraw holenderskich, portugalskich i brazylijskich. Choć u nas na długo odszedł w zapomnienie, jarmuż wraca teraz na polskie stoły i do restauracji. Jego liście są stosunkowo grube, wymagają więc solidnego zblanszowania – przy tym spożywany może być jak szpinak, np. z jajkiem czy czosnkiem.

Zobacz przepisy