Kalendarz sezonowy

Krótko o tym jak to ważne jest by jeść sezonowo.

Brukselka

Brukselka

Roślina z rodziny kapustowatych. Jej wyrazisty smak i mocny zapach podczas gotowania sprawiają, że ma tylu zagorzałych fanów, co przeciwników. Warto eksperymentować z brukselką – zamiast tradycyjnie podawać ją z wody, zaserwować np. w sosie pomidorowym z dodatkiem czarnych oliwek i anchois albo w zapiekance z serem i mięsem mielonym.

Zobacz przepisy
Burak

Burak

Buraki stanowią jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce – przede wszystkim jako podstawowy składnik barszczu oraz tarte, podawane jako dodatek do potraw. O burakach po raz pierwszy wspomina dokument ze starożytnej Babilonii, dziś uprawiane są masowo na całym świecie. Obok tradycyjnej ćwikły z chrzanem polecamy pieczenie buraków tak, by zachowały jędrność, z dodatkiem soli, miodu i octu balsamicznego.

Zobacz przepisy
Cykoria

Cykoria

Cykoria blisko spokrewniona jest z kwiatami – należy bowiem do rodziny astrowatych. Wykorzystywana jest jako składnik kawy zbożowej oraz składnik sałatek. Charakterystyczny, łódeczkowaty kształt liści czyni je idealnymi do faszerowania i następnie serwowania jako tzw. finger food – przekąska, którą możemy zjeść na stojąco, bez użycia noża czy widelca.

Zobacz przepisy
Roszponka

Roszponka

Roślina z rodziny kozłkowatych o używanych w sałatkach liściach, które mają raczej neutralny, orzechowy smak. Jest bardzo wartościowym warzywem – zawiera związki mineralne żelaza, a także witaminę A i C. Wśród dawnych ludowych nazw tego warzywa pojawiają kozłek, sałatka, rapontyka, rapunkuł czy raszpanka.

Zobacz przepisy